Dzień dziecka zbliża się wielkimi krokami i pora już pomyśleć o prezentach dla naszych pociech. Często, oprócz wymarzonych zabawek, decydujemy się na podarowanie im czegoś słodkiego. I tutaj wybrzmi mój apel:

Rodzicu, ciociu, wujku, babciu, dziadku! - podaruj dziecku zdrową słodycz!
To tylko batonik...

Czy przyglądasz się składom produktów, które kupujesz swojemu dziecku? Niestety, te super zdrowe i pełne witamin, pożywne przekąski z reklam, wcale nimi nie są, kiedy przyjrzymy się im bliżej. Przede wszystkim, za dużo w nich cukru, witaminy dodawane są sztucznie, więc ich wchłanialność jest niska. Ale gdyby tylko chodziło o niską wartość odżywczą, to można by przymknąć oko na taki deser od czasu do czasu. Niestety, to nie wszystko.

Większość czekolad, batonów, ciastek i cukierków na sklepowych półkach zawiera szkodliwe dla zdrowia dodatki. Jakie? W zwykłych i najprostszych ciasteczkach znajdziemy: olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy, węglany amonu, węglany sodu, difosforany. W czekoladzie: tłuszcz palmowy i shea, emulgator E476 (polirycynooleinian poliglicerolu), lecytynę sojową, aromaty. Te substancje uznawane są za bezpieczne, jeśli spożywane są w niewielkich ilościach. Problem polega na tym, że znajdziemy je w wielu podstawowych produktach spożywczych. A zatem, spożywamy ich więcej, niż nam się wydaje. 

Więc zanim sięgniesz po jeden niewinny batonik, upewnij się, czy na pewno jest taki niewinny. Konsekwencje nadmiernej konsumpcji wyżej wymienionych substancji, są przerażające. Mają wpływ na choroby układu sercowo-naczyniowego, układu kostnego, choroby nerek, problemy ze strony układu pokarmowego, uczulenia alergiczne
Chyba nie o taki prezent dla dziecka Ci chodzi.


Postraszyłam, to teraz uspokoję ;)

Moje wspomnienia z dzieciństwa wiążą się w dużej mierze z takimi prostymi przyjemnościami, jak wymarzona super lalka otrzymana od cioci, czy przepyszne czekoladki, które zawsze wręczał mi dziadek. Nie ma nic złego w tym, jeśli słodkości są prezentem. O ile mamy rozsądne podejście do podawania dziecku słodyczy, taki prezent z pewnością je ucieszy.

Świadomość konsumentów również wymusza na producentach zmiany. Już w zwykłym osiedlowym sklepie znajdziemy produkty z dobrym składem. W większych marketach powstają stoiska ze zdrową żywnością. Trzeba jedynie czytać składy i porównywać produkty. Najbardziej zachęcam do zakupów w sklepach ze zdrową żywnością. Zazwyczaj, mają szeroki wybór zdrowych zamienników. Towar w takich miejscach jest starannie selekcjonowany, sprzedawcy chętnie pomagają, kiedy mamy jakieś wątpliwości.


Jakie słodycze wybierać?

Zdrowe słodycze, to może lekko przesadzone określenie, ale chodzi w nich o to, że są wartościowe. Poza słodkim i przyjemnym smakiem, będą kolejną porcją witamin i składników odżywczych dla organizmu dziecka. A do tego, w ich składzie nie znajdziemy żadnych wątpliwych dla zdrowia substancji. Szczególnie polecam:A może wspólne przygotowanie jakiegoś ciasta?

Czasem bardziej od prezentu, liczy się wspólna dobra zabawa. Na przykład w kuchni.  Upieczenie razem ciasteczek, wykonanie jakiegoś wyjątkowego deseru, to świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu. Może czas dla dziecka nie powinien być prezentem. Niech raczej Dzień Dziecka będzie okazją do poświęcenia mu większej uwagi. Twoja pociecha z pewnością to doceni. A dzięki samodzielnemu wykonaniu czegoś słodkiego w domu, będziesz mieć pewność, co znajdzie się w jego składzie.