Skóra jest jak płótno, na której maluje się codzienność. Słońce, wiatr, kurz czy stres to wyzwania, z którymi nasza cera mierzy się każdego dnia, dlatego warto jej pomóc wdrażając codzienny rytuał pielęgnacyjny. Systematyczność oraz odpowiednio dobrane kosmetyki sprawią, że cera odwdzięczy nam się pięknym i zdrowym wyglądem.


Typy cery a wybór kosmetyków

Ważne jest, abyśmy do codziennej pielęgnacji wybierali kosmetyki odpowiednie do naszego rodzaju skóry. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe typy cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Dodatkowe rodzaje, to cera dojrzała, trądzikowa i naczyniowa. 

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki do danego typu skóry mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, dlatego warto zastanowić się najpierw nad potrzebami naszej cery i przyjrzeć się, jak reaguje ona na aplikowane substancje. 

Bez oczyszczania ani rusz

Nagromadzone zanieczyszczenia blokują pory w naszej skórze, co w konsekwencji może prowadzić do powstawania niedoskonałości. Brak systematycznego oczyszczania w codziennej pielęgnacji sprawi również, że drogocenne substancje zawarte w kremach i innych produktach pielęgnacyjnych, nie będą mogły wniknąć w głąb naszej skóry. 

Oczyszczanie cery, w zależności od jej potrzeb, dobrze przeprowadzać minimum raz w tygodniu. W tym celu dobrze sprawdzą się peelingi, które w delikatny sposób złuszczą naskórek i przygotują naszą skórę na dalsze zabiegi pielęgnacyjne.

Polecamy: 


A co w pozostałe dni?

W dni wolne od złuszczania, nie zapominajmy o zastosowaniu żelu myjącego, pianki lub specjalistycznego mydła. Formy kosmetyków myjących są bardzo różne, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Mimo pośpiechu dnia codziennego, warto przy tym kroku poświęcić nieco więcej czasu i wykonać delikatny masaż twarzy okrężnymi ruchami. To sprawi, że skóra będzie pobudzona, opuchlizny zmniejszone, a Ty zrelaksowana/y. Dobry początek dnia gwarantowany!

Polecamy:


Tonizowanie

Następnym ważnym krokiem w porannym rytuale pielęgnacyjnym, o którym warto pamiętać, jest użycie toniku. Podczas mycia nasza cera traci cenną ochronę w postaci tzw. płaszcza hydrolipidowego, przez co staje się ona podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Odpowiednio dobrany tonik, wyrówna poziom pH z zasadowego na kwaśny, dzięki czemu nasza cera będzie znów chroniona. 

Po myciu, zamiennie z tonikiem, można użyć również hydrolatów, należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ich pH jest na odpowiednim poziomie (5-6 pH).

Polecamy:


Kremy

Na liście kroków w codziennej pielęgnacji zdecydowanie nie powinno zabraknąć kremu nawilżającego, który odpowiednio dobrany do potrzeb naszej skóry sprawi, że cera będzie sprężysta, nawilżona oraz będzie stanowić dobrą bazę pod makijaż.

Jeśli nasza skóra jest poszarzała i nosi wyraźne oznaki zmęczenia, zamiast kremu, warto sięgnąć po serum, które ze względu na duże stężenie składników aktywnych sprawi, że cera będzie odżywiona, a koloryt poprawiony. Należy jednak pamiętać, że to krem powinien zawierać się w naszej codziennej pielęgnacji. 

Polecamy:


Krem pod oczy

Na szczególną troskę zasługuje okolica naszych oczu, która jest bardzo delikatna i cienka, przez co należy ją traktować ze szczególną troską. Do codziennej pielęgnacji tych okolic warto wybrać kosmetyk pod oczy, który odpowiednio nawilży, rozświetli oraz będzie miał działanie kojące. Ze względu na wyjątkowo delikatną strukturę skóry w okolicach oczu, krem w niewielkiej ilości powinno się aplikować opuszkami palców i delikatnie wklepywać, aż do wchłonięcia produktu.

Regularnie stosowany sprawi, że skóra wokół oczu będzie jaśniejsza i świeższa, a opuchlizna zniknie.

Polecamy:


Słońce, ach to Ty!

O ostatnim kroku pielęgnacyjnym, o którym bardzo dobrze pamiętać szczególnie latem, jest krem z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze minimum 30SPF. Im cera jaśniejsza i wrażliwsza, tym filtr powinien mieć mocniejszy faktor.

Światło słoneczne, a przede wszystkim jego szkodliwe promieniowanie UVB sprawia, że skóra brązowieje, ale również narażamy ją na fotostarzenie, a nawet nowotwory. Warto zatem do codziennego rytuału wprowadzić dobry krem z filtrem, który pozwoli nam chronić naszą skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. 

Kremy z filtrem mogą być stosowane pod makijaż, należy jednak odczekać przynajmniej 10 minut, aby kosmetyk zdążył się wchłonąć.

Nasz obecny styl życia i pośpiech, często nie sprzyjają regularności i systematyczności w codziennej pielęgnacji twarzy. Warto jednak zwolnić na chwilę i dać sobie chwilę na codzienne, mini domowe spa, które nie tylko sprawi, że skóra będzie nam wdzięczna, ale również wpłynie pozytywnie na nas i pozwoli nam na odrobinę relaksu przed dniem pełnym wyzwań.