“Święta, święta… i po świętach. A sumienie rośnie!” ;) Dawno temu, w pewnej reklamie usłyszałam to hasło i do dziś utkwiło mi w pamięci. I trudno się z tym zdaniem nie zgodzić. Bo przy stole pełnym świątecznych smakołyków i alkoholu, ciężko utrzymać się przy zdrowych nawykach. Jednak później nadchodzi czas refleksji, że może to znowu nieco przesadziliśmy. Nierzadko boleśnie odczuwamy skutki braku umiaru. I pojawia się decyzja, że koniec z tym. Pora zadbać o swój organizm i oczyścić go jak mu się należy. Tylko jak?
W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Oczyszczanie organizmu

Co to w zasadzie oznacza? Jest to proces, który zachodzi w naszym organizmie naturalnie, dzięki wątrobie, nerkom, jelitom (tak w skrócie). Wszelkie toksyny, metale ciężkie i zbędne produkty przemiany materii są sukcesywnie usuwane z naszego organizmu. Zdarza się jednak, że przez nasze złe nawyki, lub przejadanie się, nasz organizm nie radzi sobie, bądź nie nadąża z właściwym oczyszczaniem. Wtedy powinniśmy mu pomóc.


Jak oczyścić organizm po świętach?

Przede wszystkim, powinniśmy chwilowo zrezygnować ze wszystkiego, czym się “truliśmy” ;) Czyli alkoholu, kofeiny, tłuszczy zwierzęcych, słodkich i słonych przekąsek. Wspaniale byłoby znacznie ograniczyć, lub wyeliminować produkty odzwierzęce, czyli mięso, nabiał, jaja. Należy jeść posiłki lekkostrawne, najlepiej warzywne, nie przejadać się. Pić dużo wody. Nie zachęcam Cię do głodówek, ani do restrykcyjnej diety. Chcę zwrócić uwagę na pewne produkty, które świetnie mogą wspomóc oczyszczanie organizmu. Gwarantuję, że te kilka dni odpoczynku dla układu trawiennego, dobrze Ci zrobi.


Czym się wspomagać?

Gdy myślimy o oczyszczaniu organizmu, warto sięgnąć po ostropest plamisty. Dzięki sylimarynie, pomaga oczyścić organizm z alkoholu, blokuje toksyny i chroni wątrobę przed marskością. Dodatkowo, warto pić napary z zielonej herbaty oraz pokrzywy i czarnego bzu. Polecam także herbatkę oczyszczającą i wspomagającą pracę wątroby od Dary Natury. To specjalnie dobrane mieszanki ziół, które skupiają swoją siłę w kierunku detoksu i wsparcia wątroby. Co jeszcze? Na przykład chlorella - ma niezwykłą zdolność wiązania i usuwania toksyn, metali ciężkich, alkoholu, azotanów i innych szkodliwych substancji. Można ją dodawać do koktajli i smoothie. Łatwym i prostym rozwiązaniem, jest picie jej w formie gotowych shotów witaminowych. Kolejnym pomocnym produktem jest burak. W formie kiszonego soku, z dodatkiem jabłek, korzystnie wpłynie na szybkie pozbycie się toksyn z organizmu i zapewni jelitom właściwą florę. A jeśli już o jelitach mowa, to warto zwrócić uwagę, że bardzo ważnym składnikiem przy oczyszczaniu jest błonnik. Znajdziemy go głównie w warzywach, owocach, zbożach, orzechach i pestkach. Błonnik wchłania wodę, dzięki czemu ułatwia właściwą perystaltykę jelit. Jelita są odpowiednio oczyszczone, nie tworzą się w nich złogi, nie zalegają w nich fermentujące resztki.

I co? Nie brzmi to strasznie :) Produkty, które wymieniłam wyżej, są łatwo dostępne i można śmiało wprowadzić je do swojej codziennej diety. Twój organizm będzie Ci za to wdzięczny.