Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym i naturalnym, ale tylko wtedy, gdy wypada nam dziennie ok. 50-100 włosów. Wówczas, na miejsce tych wypadających, bardzo szybko zaczynają wyrastać nowe. Jednak kiedy na szczotce zostaje coraz więcej włosów, a Twoja czupryna wyraźnie się przerzedza, musisz zacząć szybko działać. Co robić gdy nadmiernie wypadają nam włosy? Na pewno nie panikować, stres akurat może być jedną z przyczyn wypadania, więc nie warto procesu nasilać ;)


Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest wiele, dlatego warto się dowiedzieć, która z nich leży u podstaw naszego problemu. To bardzo ważne, bo tylko dzięki temu możesz zacząć skutecznie działać. Na wypadanie włosów wpływ ma nasz styl życia, niewłaściwa pielęgnacja i stan zdrowia. Warto wspomnieć, że większa utrata włosów jest całkowicie naturalna po porodzie, czy po ciężkiej chorobie.


Dieta

Przyjrzyj się swojej diecie, czy na pewno jest zróżnicowana, pełna warzyw i wartościowych składników. Różnego rodzaju niedobory i osłabienie organizmu mogą skutkować utratą włosów. Badania dowiodły, że dieta śródziemnomorska (zawierająca surowe warzywa i świeże zioła), może zmniejszyć ryzyko łysienia androgenowego lub spowolnić jego początek. Spożycie zieleniny, jak pietruszka, bazylia, sałatki częściej, niż trzy dni w tygodniu ma dobry wpływ na włosy i działa przeciw ich wypadaniu. Dieta powinna też być bogata w aminokwasy, czyli podstawowy budulec białka (mieszki włosów swą wykonane głównie z białka zwanego keratyną). Warto zatem sięgać po jajka, orzechy, fasolę i groszek, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, czy mięso kurczaka i indyka. Wpływ na tempo wzrostu włosów ma również witamina A (słodkie ziemniaki, papryka lub szpinak) oraz witaminy z grupy B (pestki, orzechy, fasola, jajka, nabiał, szpinak, napój sojowy).


Stres

Przeanalizuj, czy aby w Twoim życiu nie ma za dużo stresu. Długotrwały stres może mieć destrukcyjny wpływ na cały nasz organizm, w tym również na kondycję naszych włosów. Czasem nie jesteśmy w stanie usunąć jego przyczyny, choć jeśli tylko to możliwe, to warto pozbyć się naszych stresorów. Technik na zmniejszenie naszej podatności na stres jest wiele i warto spróbować każdej, dopóki nie znajdziemy tej skutecznej i odpowiedniej dla siebie. Bardzo ważne jest, aby dać sobie czas na relaks. To może być książka, serial, spacer wśród zieleni, joga i masaże, jak również intensywny trening, spotkanie z przyjaciółmi, koncert. Każdego z nas odpręża i wprawia w dobry nastrój coś innego. Jeśli stres jest zbyt silny, zgłoś się do psychologa. To doskonałe wsparcie, kiedy sami nie możemy już sobie z nim poradzić.


Stan zdrowia

Zrób sobie badania. Łatwo wytłumaczyć sobie niepokojące objawy stresem i złą dietą. Nie warto jednak lekceważyć, że przyczyny mogą być poważniejsze. Należałoby rozwiać takie wątpliwości. Podstawowe badania powinny obejmować morfologię krwi, poziom żelaza i oznaczenie hormonów tarczycy. Dermatolog, bądź trycholog, na ich podstawie oraz na podstawie badania fizykalnego, będzie w stanie ocenić, gdzie leży problem nadmiernego wypadania włosów i zlecić właściwą suplementację, bądź nawet leczenie.

wypadanie włosów

Pielęgnacja

Zastanów się, czy przywiązujesz uwagę do właściwej pielęgnacji włosów. Potrzeby skóry głowy i kondycja włosów zmieniają się z czasem. Warto przemyśleć, czy na przykład od lat nie stosujesz tych samych produktów. Albo w drugą stronę, może wciąż testujesz nowe kosmetyki i fundujesz włosom niezłe zamieszanie. Często prawdziwe działanie kosmetyku jest widoczne dopiero po upływie miesiąca. To oznacza, że jeśli chcesz zastosować produkty wzmacniające i zapobiegające wypadaniu włosów, to musisz niestety uzbroić się w cierpliwość. Efekty nie będą widoczne od razu. Natomiast wytrwałość w działaniu może przynieść naprawdę pożądane rezultaty.


Ważne wskazówki pielęgnacyjne:

 • myj włosy wtedy, gdy tego potrzebują
 • do mycia używaj tylko delikatnie ciepłej wody, nie przesadzaj z temperaturą
 • pamiętaj, że szampon dobierasz do potrzeb skóry głowy a odżywkę do potrzeb włosów
 • w trakcie mycia, masuj skórę głowy, nigdy jej mocno nie pocieraj
 • zawsze myj włosy dwukrotnie - pierwszy raz zmyje jedynie sebum i zanieczyszczenia, dopiero drugie mycie pielęgnuje i dostarczy potrzebnych składników skórze głowy
 • po umyciu nie zawijaj włosów w ręcznik, tylko delikatnie odsącz nim kosmyki - żadnego pocierania!
 • nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami
 • unikaj suszenia, prostowania i kręcenia włosów oraz farbowania
 • jeśli już używasz suszarki, susz włosy letnim strumieniem
 • pamiętaj o produktach termoochronnych podczas suszenia, prostowania, czy kręcenia włosów
 • zainwestuj w szczotkę do włosów z naturalnym włosiem i pamiętaj, aby włosy czesać delikatnie, nie szarpać i nie ciągnąć ich
 • jeśli masz długie włosy, wiąż je do snu luźną frotką

Nadmierne wypadanie włosów zawsze wzbudza w nas strach, jednak nie zawsze musi się wiązać z trwałym łysieniem. To często sygnał, że nasz organizm potrzebuje pomocy. Dlatego warto się badać i zrobić sobie mały rachunek sumienia, jeśli chodzi o nasz tryb życia i pielęgnację. I oczywiście wdrożyć zmiany :)